Pandispanje e mbushur me krem pastiçerie

Pandispanja eshte nje baze e shkelqyer per shume embelsira. Mjafton ta kombinoni me shijen qe ju deshironi qofte reçel, krem pastiçerie apo krem pana etj dhe keni nje embelsire te kompletuar per familjen tuaj.

Per pandispanjen ju nevojiten:

 • 10 luge sheqer
 • 4 luge sheqer
 • 13 luge miell
 • 2 luge gjelle vaj luledielli
 • 1 bustine vanilje pluhur
 • 2 luge gjelle qumesht i vaket
 • 1 luge gjelle uthull molle

Receta per kremin e pastiçerise klikoni Ketu

Per kremin e çokollates klikoni Ketu

Per kremin e limonit klikoni Ketu

Pandispanjen ndajeni ne dy gjysma dhe ne mes mbusheni me kremin ose reçelin qe keni zgjedhur.

Per te pergatitur pandispanjen vezet duhet te jene ne temperature ambjenti. I ndajme te verdhat dhe te bardhat. Te bardhat i rrahim me mikser elektrik me pak kripe derisa te kemi nje shkume te trashe. Te verdhat i rrahim me sheqerin dhe i leme menjane. Tek te bardhat e vezeve shtojme uthullen. Tek te verdhat e vezeve shtojme vajin dhe qumeshtin dhe nisim shtojme miellin gradualisht duke perzier. Mos harroni vaniljen!

Pasi te keni mbaruar filloni te shtoni te bardhat e vezeve tek tasi me te verdhat me nje spatul apo luge me levizje te ngadalta dhe jo me mikser elektrik sepse na bie volumi.

Taven e rrumbullaket ose katrore e kemi lyer paraprakisht me gjalpe dhe furren e kemi te ngrohte.

Pjekim ne 180° per 30-40 minuta.

Pasi eshte pjekur dhe ka ate ngjyren e bukur te verdhe ne te arte mos u nxitoni ta nxirrni nga furra me vrap por lereni te ftohet ne furre me deren e hapur. Pasi te kete ardhur ne temperature ambjenti pandispanja prijeni me kujdes ne dy gjysma dhe mbusheni me kremin e deshiruar.

Ju befte mire !

Advertisements

Muffins me banane,çokollate dhe miell tershere

Zakonisht kam qejf te eksperimentoj me embelsirat ne kuzhine e sidomos me çokollaten, mirepo shpesh here me duhet dhe te improvizoj dhe me produket te kam ne shtepi.

Sa here qe keni ne shtepi banane te pjekura shume qe askush si ha mos i hidhni poshte por bejini kek ose muffins. Receten per kek e keni ketu

Kesaj here receta qe vjen per ju jane muffins me kakao,copa çokollate,banane dhe miell tershere.

Rezultati ? Muffins te vegjel te bute me çokollate te shkrire. Oh çfare shije!

Ama mielli tersheres ka aftesine ti forcoj gjerat nese rrine per shume kohe. Ndaj beni pak dhe konsumojini brenda dites.

Per kete recete ju nevojiten:

 • 8 luge sheqer i bardhe
 • 4 luge (gjelle) kakao
 • 3 banane( duhet te jene shume te pjekura,gati te zeza)
 • 1 luge kafeje sode
 • 1 luge kafeje baking powder
 • 1 gote miell miell tershere
 • 4 luge gjalpe i shkrire
 • 6 luge vaj
 • 1 koker veze
 • Pakez kripe
 • Copa çokollate 200 gr( 1 gote)
 • Vanilje 1 bustine

Ne nje ene shtojme bananet (duhen te pjekura shume)dhe i shtypim me pirun derisa te jene bere pure.

Ne nje ene tjeter shtojme sheqerin me gjalpin dhe vajin e perziejme mire pastaj shtojme vezen dhe puren e bananeve.

Pasi kemi nje mase homogjene shtojme miellin, kakaon,soden,baking powder,kripen dhe bustinen e vanljes.

Perziejme mire dhe ne fund fare shtojme copat e çokollates. Disa copa ruaji ti shtoni mbi brume pasi ta keni ndare neper forma.

Piqini ne furre per 30-35 minuta ne 170° dhe shijojini te ngrohta.

Gliko portokallesh

Glikoja e portokalleve eshte nje embelsire me pak perberes qe konservohet per goxha kohe dhe qe mbledh rreth saj te gjithe pjestaret e familjes.

Dhe per ata qe ende nuk e kane bere glikone e portokallit kete vit erdhi momenti qe ta beni
si me poshte:

-1 kg portokall me lekure te trashe
-1 liter uje
-750 gr sheqer
-2 limona te shtrydhur

Lekuren e portokalleve e grijme ne rende te holle derisa te kemi nxjerre pjese e bardhe poshte.
Eshte shume e rendsishme te keni zgjedhur portokalle me lekure te trashe per gliko.

Pasi ikeni qeruar prijeni secilen nga ato ne 4 pjese.
Pas kesaj mbushni nje tenxhere me uje dhe vendosini portonallet te ziejne.
Ky proçes do perseritet 4 here deri ne vlim.
Dhe uji do nderrohet 4 here.
Nderkohe pergatisim sherbetin duke perzier ujin me sheqerin dhe lengun e limonit.
E vendosim te ziej dhe shtojme dhe copat e portokalleve.
Ky proçes te kryhet ne nxehtesi minimale.
Pasi mbaron e leme te ftohet ne temperature ambjenti dhe me vone pas 2 -3 oresh ose diten tjeter mund ta zieni dhe njhere per ti dhene dhe nje mpiksje me te mire sherbetit dhe shije portokalleve.

Kek me çokollate,portokalle dhe kanelle

Receta qe po ju sjell sot eshte nje kek shume i shijshem me çokollate te shkrire brenda dhe jashte, vaj ulliri, me portokall dhe kanelle.
Nje kombinim fantastik me shije dimerore. Keku eshte aq i bute dhe nuk forcohet deri ne nje jave nga pergatitja e tij 😍

Per te realizuar kete recete ju nevojiten:
-3 veze ne temperature ambjenti
-1 gote e gjysem sheqer
– lekura e 2 portokalleve
– 1 gote leng portokallesh ( 2 portokalle dhe 1 gjysem)
-1 gote vaj ulliri (235 ml)
-1 luge gjelle niseshte
-450 gr miell
-4 luge kakao
-baking powder 1 bustine
-pak kripe
-gjysem gote qumesht
-1 çokollate fondente
-1 maje luge kanelle
Siper kekut i shtojme krem çokollate :
– 1 pana te vogel embelsirash
– 1 çokollate fondente

Lekuren e portokallit e perziejme me sheqerin qe te leshoje mire esencen e saj. Ideale do ishte nese i perziene ne mikser ushqimor qe lekurat te grimcohen dhe sheqeri marre ngjyren e tyre. Shtojme 3 vezet.

I rrahim se bashku sa te formohet nje shkume e verdhe.
Shtojme vajin e ullirit,lengun e portokalleve dhe miellin,kripen,niseshten,kanellen,kakaon,baking powder me rradhe.

Qumeshtin e ziejme ne nje xhezve dhe çokollaten e coptojme ne kuba ne nje tas te vogel. Qumeshtin e shtojme mbi çokollate dhe i leme 5 minuta sa çokollata te kete shkrire dhe nisim perziejme sa te njetratjsohet. E shtojme ne kek kremin e formuar. Perziejme mire per here te fundit dhe shtojme ne formen e kekut, te cilen e kemi vajosur me pare.

Fusim ne furre te parangrohur ne temperature 180° per 1 ore.
Kur e nxjerrim e leme te ftohet dhe nderkohe pergatisim kremin e çokollates.

Ne nje tas shtojme çokollaten e coptuar dhe panen e nxehim ne temperature maksimale.

E shtojme ne tasin me çokollate dhe i leme per 10 minuta pastaj nisim perziejme derisa te marri konsistence kremoze. E shtojme mbi kek dhe e leme te ftohet mire para se ta sherbejme.
Ju befte mire 😊

Kadaif me qumesht panda

Kadaif me te mire se ky s’keni provuar ndonjehere , per kete jam e sigurt.
Kadaifi me qumesht panda( qumesht te kondensuar) eshte zyrtarisht receta ime e preferuar e ketij fundviti.

Per te gjithe ata qe jane skeptike per kete recete ju siguroj qe do nderroni kadaifin tradicional me kete version😋

Ju nevojiten:

 • 1 kg kadaif
 • 400gr arra te bluara trashe
 • Vanilie 2 bustina
 • Gjysem gote sheqer
 • Pak fare kanelle
 • 300 gr gjalp te cilin e shkrijme.

Ne nje ene bluajme arrat me vanilje,sheqer dhe kanelle.

I perziejme mire se bashku
Mbledhim kadaifin dhe brenda i vendosim arrat e bluara.

Pasi kemi mbledhur gjithe kadaifin e sperkasim me gjalpin e shkrire dhe arrat e ngelura ja shtojme siper. E vendosim ne pjekje ne 180° sa te marri nje fare skuqjeje siper dhe pastaj e ulim temperaturen ne 100° per 2 ore tjera.

Nderkohe pergatisim sherbetin duke shtuar ne nje tenxhere:

 • 1 liter qumesht
 • 600 gram sheqer
 • 1 bustine vaniljie
 • lekuren e 1 portokalleje qe e heqim me qeruesen e patateve dhe vendosim te ziejme.
 • Pasi tretet sheqeri dhe qumeshti eshte nxehur goxha fikim nxehtesine (kujdes mos e digjni se qumeshti merr ere kollaj) dhe shtojme 1 kuti me qumesht panda dhe perziejme deri ne tretje te tij.

Kadaifin e vaket e regjim me kete sherbet dhe leme 1 gote teper.
Sherbetin e ngelur e perziejme me akoma 200 ose 300 ml qumesht panda per te marre nje sherbet te trashe goxha.
Sherbetin e perftuar me siper e shtojme mbi kadaif per ti dhene nje konsistence kremoze.
Shija e portokallit ne kadaif miksuar me pak kanelle eshte fantastike 😍

Ju befte mire 😊

Kek me portokall dhe vaj ulliri e boronica te kuqe

Kek me portokall, boronica te kuqe dhe vaj ulliri e çokollate.
Kek me te bute se ky nuk keni provuar jam e sigurt 😋
Per te realizuar kete recete ju nevojiten:
-3 veze ne temperature ambjenti
-1 gote e gjysem sheqer
– lekura e 2 portokalleve
– 1 gote leng portokallesh ( 2 portokalle dhe 1 gjysem)
-1 gote vaj ulliri (235 ml)
-1 luge gjelle niseshte
-450 gr miell
-baking powder
-pak kripe
-boronica te kuqe te thata
-pana embelsirash
-çokollate fondente

Boronicat i vendosim nje nje ene me uje te nxehte te zbuten per 10 minuta. Pastaj i nxjerrim dhe i thajme me nje pecete.
Lekuren e portokallit e perziejme me sheqerin qe te leshoje mire esencen e saj dhe shtojme 3 vezet.
I rrahim se bashku sa te formohet nje shkume e verdhe.
Shtojme vajin e ullirit,lengun e portokalleve dhe miellin,kripen,niseshten,baking powder me rradhe.
Boronicat e zbutura i shtojme ne fund. Perziejme mire per here te fundit dhe shtojme ne formen e kekut, te cilen e kemi vajosur me pare.
Fusim ne furre te parangrohur ne temperature 180° per 1 ore.
Kur e nxjerrim e leme te ftohet dhe nderkohe pergatisim kremin e çokollates.
Ne nje tas shtojme çokollaten e coptuar dhe panen e nxehim ne temperature maksimale.
E shtojme ne tasin me çokollate dhe i leme per 10 minuta pastaj nisim perziejme derisa te marri konsistence kremoze. E shtojme mbi kek dhe e leme te ftohet mire para se ta sherbejme.
Ju befte mire 😊

Cheesecake me krem limoni

Cheesecake me krem limoni eshte nje ide perfekte per nje embelsire te lehte pas nje vakti te bollshem. Eshte nje embelsire e lehte,freskuese dhe teper delikate.
Receta per cheesecakun me poshte:

Per bazen 150 gr biskota petite beurre dhe 120 ml gjalpe i shkire.

Grijini biskotat ne mixer dhe perzjeini me gjalpin e shtrojini ne nje tave me hapje anash.
Per kremin:

 • 250 gr mascarpone
 • 175 gr philadelfia
 • 60 ml qumesht
 • 3 fleta xhelatine
 • 5 luge sheqer.
 • Perzieni mascarponen me filadelfian derisa te homogjenizohen.
 • Ne nje ene me uje te ftohte shtonin fletat e xhelatines.
 • Qumeshtin dhe sherbetin vlojini derisa te tretet sheqeri. Ne momentin qe kemi temperature maximale shtojme xhelatinen qe tashme eshte zbutur. Perziejme mire dhe shtojme te gjitha te kremi.
 • Kremi eshte gati per tu shtuar mbi biskota. Vendosim ne frigorifer.

Per kremin e limonit ju nevojiten :

 • 3 veze te plota 1 e bardhe
 • 3 limona lengu dhe lekura
 • 5 luge sheqer
 • 50 ml gjalp i shkrire
 • 1 luge niseshte
 • Vanilje

Perzjeni te gjitha dhe shtojini ne nje tenxhere. Vendoseni ne sobe derisa te trashet duke perzier vazhdimisht.
Cheesecaku nderkohe eshte ne frigorifer per se paku 6 ore. Ideale do te ishte shtimi i kremit te limonit pasi te jete fortesuar dhe te kete konsistence te forte cheesecaku. Pra baza e bardhe pergatitet nje nate para ose se paku 6 ore para.

Pastaj kremin e limonit te vaket jo te nxehte e hapim mbi cheesecakun e ngurte tashme. E leme 1 ore ne frigorifer sa te ftohen dhe e servirim me copa limoni siper.